تـرکـیـه . .

توریستی/اقتصادی/فرهنگی

منبع: وبلاگ دوست خوبم مراد و ائلشن

امروزه کاپادوکیا :

 کاپادوکیا یک منطقه واقعا زیباست که از سال 1985 جزء آثار میراث فرهنگی دنیاست (البته این موسسه کریترهای خاص خود را دارد وگرنه صدها اثر تاریخی مهم اروبا مانند یکی از عجایب هفتگانه افس ازمیر  که سالانه 3 میلیون توریست می گیرد و خانه حضرت مریم و محل حاجی شدن مسیحیان است هنوز جزء آثار میراث دنیا نیست!! البته وزیر ترکیه گفته بزودی با تغییراتی در اطراف منطقه شهر آنتیک افس برگترین شهر آنتیک دنیا و صاحب بزرگترین کتابخانه دنیا وارد لیست خواهد شد)

منطقه کاپادوکیا برخلاف تصور برخی افراد یک روستا یا وادی کوچک نیست بلکه کاپادوکیا علاوه بر مناظر طبیعی تشکیل شده در وسعت بین 3 استان دارای  شهرهای زیرزمینی و داخل سنگی فراوانی است . امروزه ده ها شهر زیزمینی در حال رستوراسیون و بررسی از نظر ایمنی بوده و در سالهای آینده مناطق دیگری هم به روی مردم و توریست ها باز خواهد شد.

اما امروزه در این سرزمین وسیع بسیاری از آثار مهم که اجازه بازدید است در استانهای کوچک و 300 هزار نفری نئوشهیر و آق سارای واقع شده است. از چند سال بیش که دنیا بیشتر با کاپادوکیا آشنا شده تعداد توریست خارجی نیز صعود عجیبی دارد در سال 2011 نزدیک 2 میلیون توریست از این منطقه دیدن کردند. در راس کشورهای خارجی ژابنیها می آیند که در سال 2010 نیز مجمع وی.دابلیو.سی ژابن در نئوشهیر برگزار شد این موسسه به روابط توریستی ژابن با دیگر کشورها برداخته راحتی مسافران ژابنی را در کشورهای خارجی فراهم میکند . بعد ژابن به ترتیب فرانسویها روسها آلمانیها و کشورهای منطقه می آیند.  از مکانهای جذاب و دیدنی در نئوشهیر و آق سارای میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

موزه فضای باز گورمه  ٰ-  آوانوساورگوبآق وادیقلعه اوچ حصار  قلعه اورتا حصار - کلیسای النظرکلیسای آینالیگووئرجینلیک وادیسی (وادی گووئرجین ها) -  شهرهای زیرزمینی درین قویوشهر زیرزمینی قایماقلیشهر زیرزمینی اوءز قوناق - وادی و سرزمین ایهلارا  - روستای سئلئمهچاووشین  - وادی  گوللو دره  - منطقه باشاباغ  - وادی زئلوه ٰ کلیسای قارانلیق کلیسای آنابلیس در آقسارای  کلیسای سرخ   کلیسای ییلانلی   منطقه گوزل یورد آق سارای  و موزه های آرکئولوژی منطقه و...

خود از مکانهایی هستند که به تنهایی باید دیده شوند از طرفی معماری خانه های سنگی منطقه در قرن 18 و 19 منحصر به منطقه و تنها ملزمه سنگ بوده است. البته این موارد تنها نمونه هایی از ده ها سرزمین وادی و کلیسا و مساجد قدیمی بود وگرنه میتوان ده ها مثال دیگر نام برد که در تصاویر برخی دیگر از آثار قدیمی مختص کاپادوکیا را توضیح خواهم داد.

تصاویر

اما تصاویر ( من از برخی وادی ها و مناطق و کلیساها عکس هایی می گذارم و به شهرهای زیرزمینی و جزئیات نمی بردازم و هدفم لذت شما از عکس ها و شناخت این منطقه است کشف مفصل بماند برای افرادی که به این مکان زیبا سفر می کنند)

دقت شود عکسها اختصاصا متعلق به کابادوکیا است و دیگر آثار این 3 استان را شامل نمی شود

اگر صبور باشید و روی عکسها کلیک کنید تمام عکسها باز میشوند

 نئوشهیر منطقه زئلوه

 

نئوشهیر

 

نئوشهیر یک کلیسای متعلق به قرن 9

 نئوشهیر منطقه اوچ حصار و قلعه اوچ حصار

 

نئوشهیر کابادوکیا

نئوشهیر گوءرئمه - اهالی منطقه این قسمت از موزه باز گورمه رو روستای عشق می گویند

نئوشهیر گوءرئمه - نوشهر گورمه

نئوشهیر منطقه باشاباغ

نئوشهیر کابادوکیا

ایالات متحده رنگها!! نئوشهیر منطقه گوءرئمه و اورگوب

وادی و سمت باشاباغ اورگوب نوشهر

این تصویر رو از کایسری گذاشتم سمت سغانلی است یعنی بیازدار که می دونید بیاز از دو کلمه ترکی تشکیل شده اما در ترکی سغان رایج است

یک تصویر از اوچ حصار در شب

گورمه نوشهر ترکیه

منطقه اورتاحصار نئوشهیر ترکیه

این تصویر مرکز شهر کوچک کمال باشا در نئوشهیر رو نشان می دهد و اسم روز قیزیل ایرماق است که از خیلی استانها می گذرد یه نوعی کمال باشا مرکز اولیه مسیحیان کوچ کننده به کابادوکبا بود

روستا و وادی سئلمه - استان آق سارای شهر گوزل یورد (یورد یعنی محل سکونت کوچک مثل صمد یوردو در ماکو یا یاشیل یورد در کرکوک یا...)

منطقه کلیسای النظر

روستای آیوالی نزدیک اورگوب نئوشهیر (نزدیک 16 روستا در ترکیه اسم آیوالی دارد) آیوا یعنی میوه به - برای دیدن آمار تولید آن در دنیا کلیک کنید

گورمه نئوشهیر کابادوکیا

نئوشهیر کلیسای کارانلیک - داخل صخره

منطقه چاووشین آوانوس نئوشیهر کابادوکیا

نئوشهیر گورمه

یک خانه با معماری محلی و قدیمی

نئوشهیر گورمه یا گوءرئمه

نئوشهیر

گورمه نئوشهیر

کابادوکیا نئوشهیر

نئوشهیر کلیسای داخل سنگی و عکاسان توریست

نوشهر گورمه کابادوکیا

نئوشهیر کمال باشا

نئوشهیر کابادوکیا

نئوشهیر گورمه

نئوشهیر موزه هوای باز گورمه - گوءرئمه آچیک هاوا موزه سی

نئوشهیر کمال باشا

نئوشهیر

کلیسایی در چاووشین نئوشهیر

نئوشهیر

نئوشهیر اورگوب باشاباغ

بالون لار

نئوشهیر آوانوس

نئوشهیر 2006

منطقه گول شهیر نئوشهیر

روستای جمیل نئوشهیر

نئوشهیر

نئوشهیر

مسجد تاریخی نئوشهیر کابادوکیا

وادی زئلوه نئوشهیر

منطقه کمال باشا و مجموعه ای از درهای تاریخی منازل محلی منطقه

مانستر کشلیک نئوشهیر روستای جمیل

نئوشهیر

در ورودی یک کلیسای غاری

نئوشهیر

کایسری ارجییئس داغی

نئوشهیر معماری در منطقه اورتاحصار

من از شهرهای زیرزمینی (یئرآلتی) تصویر زیادی نمی ذارم فقط از داخل یک منزل در شهر زیرزمینی درین قویو گفتم عکسی در مجموعه قرار بدهم

وادی سئلمه آق سارای

استان آق سارای منطقه زیبای گوزل یورد کابادوکیا

آق سارای منطقه خانه های داخل سنگی و اشکال طبیعی ایهلارا کابادوکیا

کلیسای سنت آنالیبس آق سارای مرتفع ترین کلیسای کابادوکیا

کوه حسن داغی یکی از 3 کوه ذکر شده

نئوشهیر کلیسای المالی

آق سارای سلیمه وادی

این منطقه کابادوکیا را روی نقشه ترکیه نشان می دهد البته در روزهای آینده یک نقشه فوق العاده آبدیت رو با تمامی مکانهای توریستی مهم و مسیر تورهای اروبایی ها در ترکیه نشان خواهم داد. ضمنا وضعیت تمام جاده ها و مسیرها را نیز نشان می دهد. در نقشه بالا رنگها هرچه زرد میشود جمعیت کاهش می یابد

به دلیل حداکثر حجم محدود فابل آبلودی نتونستم نقشه بزرگتری آبلود کنم - اما در نقشه بالا که مال 2012/1/29 است منطقه کابادوکیا رو در دایره یاشیل (سبز) می بینید دایره داخلی جایی است که امروزه بیشتر مکانهای مجاز داخل آن است. دایره بایینی مال منطقه چاتال هویوک و جنوب قونیا یا کنیا است و دایره بالایی بغاز کاله و هاتوشا بایتخت هیتیت ها است. اکثر این استانها از نظر جمعیت کم و از نظر توسعه یافتگی عقب تر از شهرهای ساحلی هستند به جز کایسری که شهر درجه 3 محصوب می شود. همان طور که در بالا گفتم هفته آینده یا روزهای بعدی یک نقشه آب و مفصل اصطلاحا آچار فرانسه از نظر مسیرهای توری و مکانهای مهم خواهم گذاشت.در نقشه بالایی خطوط قرمز بزرگراههای دوبله و ثهوه ای اتوبان هستند بقیه راهها نشان داده نشده البته راههای بی رنگ جاده های دولتی هستند 

هتلها و خانه ها و بوتیک های طبیعی

منطقه چاتال هیوک در 136 کیلومتری حسن داغی که یکی از 3 کوه تشکیل دهنده منطقه است. چاتال هیوک دارای جمجمه های انسان با قدمت 7500 سال قبل میلاد است و در جنوب کنیا واقع شده است.این منطقه در سال 1963 از طرف جیمیز ملارت کشف شد و اکنون نیز به مدیریت لان هودر حفاریها ادامه دارد. بسیاری از آثار کشف شده بخصوص آثار عصر سنگ (داش دئوری) و تثاویر و نقاش ها در موزه مدنیت های آنکارا حفظ می شود.

اثری متعلق به هزاران سال قبل میلاد - چاتال هیوک- در موزه مدنیت آنادولوی آنکارا حفاظت می شود

یکی از مهمترین اثرها از گئج هیتیتها در منطقه جنوب قونیه و نزدیک کابادوکیا

کلیساهای غاری و صخره ای نئوشهیر

در ورودی یکی از شهرهای زیرزمینی نئوشهیر

نئوشهیر

توریست های جوان ژابنی

ژتبنیها در خانه سنگی و صخره ای قدیمی

نئوشهیر گوءرئمه

نئوشهیر

نئوشهیر

خانه های صخره ای در بخش کابادوکیای آق سارای یا آکسارای

نئوشهیر گورمه

نام منطقه کابادوکیا

اولا بطور رسمی منطقه یا نامی به اسم کابادوکیا وجود ندارد از طرف دیگر نام منطقه زیاد مهم نیست اما برای افرادی که خیلی به جزءیات اهمیت می دهند ذکر کنم:

اولا سکونت در کابادوکیا از دوره بالئولیتیک شروع می شود و تاریخ نوشتاری اسم کابادوکیا یا کابودویا از هیتیت ها شروع می شود برخلاف نوشته های برخی وبلاگها و منابع در کشور ما و برای دیدن این نوشته ها کافی است به موزه تمدن آناتولی آنکارا مراجعه کنند .

در مورد نام کابادوکیا 4 عقیده عمده وجود دارد

1- برخی میگویند اسم کابادوکیا از کاتباتوکا به احتمال کم از زبان باستانی ایلامی و به احتمال زیاد از زبان آک کادیان گرفته شده که بین بابلیان و آشوریان رایج بوده ( تنها زبانی بوده که در آن دوره در بین بابلیان با آن نوشته می شده و  اتصاقی بوده ) و زبان آک کادیان خودش از زبان سومری که اتصاقی است و  شباهت های زیاد آن به ترکی در تحقیقات نشان داده شده است گرفته شده است. یعنی عقیده اول میگوید کاتباتوکا یک اسم بابلی-آشوری است.

2- برخی میگویند کابادوکیا از کلمه "کاتباتوکا" که در فارسی قدیم " سرزمین اسب های زیبا " معنا داشت گرفته شده و دلیل آن را نوشته هرودوت میدانند که گفته بود فارسها هنگام حمله به این منطقه اسم آن را کاتباتوکا گذاشتندشش قرن  قبل میلاد  فارسها امبراطوری هیتیت ها (هیتیت ها را با حاتتی ها (2500 سال قبل میلاد) و ترکهای قدیم که در آنادولو زندگی میکردند و زبان آنها ترکی قدیم رایج در قفقاز امروزی بوده اشتباه نگیرید(در بایین کمی توضیح می دهم) البته دلیل اینکه هیتیت ها را هم ترک میگویند برخی یافته های تاریخی در حفاریها و نوشته های کلارک - کوندور - سایجه - هامل  - تایلور - لئنونمونت - بیتارد و...در این باره است) را در این منطقه شکست داده و قسمتهایی از خاک آنها را به تصرف درآوردند (بایتخت هیتیتها در هاتوشا و بغازکاله و چروم امروزی ترکیه است)  اما طولی نکشید که توسط لشگر اسکندر شکست خورده و عقب نشینی کردند اما اسکندر هم در منطقه مقاومت زیادی دید و زیاد دوام نیاورد (عکس اسکندر در کتابهای تاریخ ما از عکس موزاییک اسکندر در خرابه های آنکارا و نزدیک این منطقه بیدا شده است و اکنون در موزه مدنیت های ترکیه است یعنی تا سال 2009 اینگونه بود)

اما ببخشید ادامه عقیده 1

اما آن چه جلب توجه می کند فارسی یک زبان توضیحی است اما این کلمه اتصاقی!! . از چسبیدن چند ائک یک ترکیب وسیع تشکیل شده یعنی مثل زبانهای ترکی و  ژابنی امروزی و سومری قدیم از چسبیدن ائکها (بسوندها) تشکیل شده!! به همین دلیل حتی نمیتوان آن را با اصل " نان فادر" بودن زبانهای لاتین و فارسی توجیه کرد "نان فادر" یعنی وقتی کلمه ای تشکیل می شود کل ریشه ها بهم می خورد که اصطلاحا در توضیح علمی زبان  شناسی "بی بدر " میگویند.البته اکثر این زبانها امروزه با کبی از قواعد دیگر زبانها سیمبل شده و در حال شدن است.

3- عقیده سوم : کلمه کابادوکیا نه از کاتباتوکا بلکه از کابادویا گرفته شده است که مانند اسم امبراطوران خانها شهرها و روستاهای منطقه با نامهای مشابه ترکی در منابع چینی که اکنون در موزه بکن موجود است شباهت فوق العاده زیادی وجود دارد.

4- عقیده چهارم : اسم این مکان زیاد مهم نیست چون زبانها از هم تاثیر میگیرند و ممکن است این کلمه از بابلی وارد فارسی قدیم شده! مثلا تا چند دهه بیش در ترکی و فارسی بصورت متقابل هزاران کلمه مشترک وجود داشت مثلا امروزه کلمه اطو یا کابوس که مترادف قاراباسماق نیز است ترکی بوده اما در فارسی رایج است البته معادل کابوس یا قاراباسماک را فرهنگستان فارسی امروزه خفتک گذاشته!  . مشهدیها اگر به کتابخانه آستان قدس رضوی رجوع کنند برخی کتابهای قدیمی دینی در هر خط 5-6 کلمه ترکی خواهند دید. در ترجمه برخی از این کتابها از دوست من کمک خواسته بودند.

توضیح در مورد ترکهای قدیم ترکیه در عقیده دوم :

علاوه بر اثبات تاریخ شناسان در این مورد سالها بیش در حفاریهای تبه "ایناندیک" در چانکیری و بالای آنکارا یک وازو (گلدان مصنوعی) خیلی با ارزش بیدا شد. قدمت ان به 1600 سال قبل میلاد می رسید و روی آن زن و مردها در کنار باغلاما (نوعی ساز مخصوص ترکها) رقص می کردند. همچنین در منطقه گئدیکجه در جنوب ترکیه خانه آتشی بیدا شده که دارای صدو بنجاه و نه کول قابی (ظرف خاکستر) و استخوانهای سوخته وجود داشت و در آنآلیز معلوم شد استخوانها متعلق به ترکهاست. همچنین در آخرین مورد از ده ها مورد دیگر در مرز عراق با ترکیه در استان مرزی هکاری سنگ قبرهای ترکی متعلق به 10 هزار سال قبل میلاد بیدا شده است. در واقع اینها برخی نمونه بودند . بهرحال امروزه در دنیا شکی در زندگی ترکهای قدیم در ترکیه نیست هرچند بعدا ترکهای دیگری نیز به منطقه آمدند و در آینده حفاریها خیلی چیزها را اثبات خواهد کرد . بهمین دلیل آتاترک در سخنی در جواب یک دانش آموز می فرماید: ." شما فرزندان کسانی هستید که در تاریخ شناخته شده بشر اولین بار در این سرزمینها ساکن شدند و بایه گذار مدنیتی بزرگ گشتید  ".  البته در آذربایجان امروزی نیز نوشته های زیادی است چند روز بیش نوشته ای با عنوان توروکی ها خواندم که کلیک کنید به منبع مربوطه می روید که البته بصورت طبیعی ایشان نیز از این یافته ها در ترکیه فکر نکنم مطلع باشند.

در مورد نام حاتتی ها (از نظر ریشه خیلی مهم است که ت دوبار تکرار شود) :

در طول تاریخ کلمات ترکی بصورت قانونی دچار تغییر شده اند حتی در دوره معاصر می بینیم در ترکی استانبولی به اول کلمات با "ای" شروع شونده "ی" اضافه شده مثل ایلان/ییلان اودماق/یوتماق ایل/ییل ایلدیریم/ییلدیریم و...

کلمه حاتتی در اوءن تورکی یعنی هاکان و امبراطور و اصل کلمه آت-آتی بوده که دچار تغییر شده و به شکل آتتی درآمده است و درست مثل کلمات آلای و آنا که در دوره مزوبوتامیا به هالای و حانا تبدیل شده دچار تغییر و به شکل هاتتی در آمده است .ضمنا نام دیگر تئشوبون یکی از خدایان هیتیت ها که در منابع یونانی نیز مکررا ذکر می شود تورکوم بوده است. نامهایی که در خود کلمه ترک یا تغییر یافته ترک را داشته باشد هم فراوان است .

البته در مناطق مختلف ترکیه آثار مختلفی در این باره کشف شده و اتکا تنها به یکی درست نیست از طرفی این نوشته ها فقط یک سری اطلاعات بود وگرنه یافته های خیلی مشهودی وجود دارد و کسی انکار نمی کند اما افراد در منطقه ما اطلاعات کمی در مورد تاریخ دارند.

و در آخر اینکه تاریخ گذشته هرچه باشد هم دلیلی بر محرومیت انسانها از حقوق امروزی نیست.

چگونگی تشکیل این شگفتی طبیعت مهم تر از نام منطقه است که امروزه بصورت رسمی رایج نیست.

چگونگی تشکیل کابادوکیا از نظر ژئولوِیک :

جدیدا یک بررسی از سوی دانشگاه برلین در مورد موزه باز گورمه در کابادوکیا  انجام شده بود من در اینجا بصورت خلاصه بخشی از مقدمه آن نوشته رو ذکر میکنم. به علی کوزووالی هم بابت ترجمه اش تشکر میکنم.

منطقه کابادوکیا در میان کوه های آتشفشانی "ارجییئس داغی" "حسن داغی" و"گوللو داغی" ومنطقه ای بین استانهای کایسری - نئوشهیر - نیده - آق سارای و قیرشهیر واقع شده است .

از 60 میلیون سال قبل در دوره سوم ژئولوژیک کوههای توروس آدانا آنتالیا و اسبارتا افزایش ارتفاع یافتند و سبب فشردگی در بلاتوی شمالی و تحریک کوههای آتشفشانی (یانارداغلار) در منطقه شمال توروسها شدند. از فعالیت این کوههای آتشفشانی و انفجار آنها لاوها و خاکسترهای (کول لر)زیادی تولید شد که طبقه وسیع و نرم توف را در سرتاسر این منطقه تشکیل دادند.

  در زمانهای بعدی طبقات بازالتی در روی این طبقه ها تشکیل می شد که بعد از مدتی تکه تکه می شدند . باران از این سوراخها به لایه توف نفوذ کرده و سبب بیوند و واکنشهایی می شد که بعدها با نفوذ هوای سرد و گرم و باد در این بیوندها صخره های کنی شکل سخت بازالتی تشکیل می شد که دارای کلاه هستند! که مردم محلی به آنها اسم " بری باجالاری" دادند.

اما در مناطقی هم که بازالتی نبوده لایه های توف دچار اروزیون شده و وادیها و سرزمین ها را تشکیل دادند که اشکال زیبا و عجیبی درست شده است. بعدها دست انسان حدود ده هزار سال قبل به این مناطق رسید و با ایجاد محل های مسکونی و شهرهای زیرزمینی امن برای جلوگیری از هجوم و غارت دشمنان و و نیز کلیساها در داخل این مناطق شگفت انگیز و داخل کوهها موسس یک تمدن (اویقارلیق) بزرگ شدند.

امروزه منطقه نئوشهیر که دارای انگور و شراب مشهوری نیز است در حال دیدن شهرهای زیرزمینی جدید است که در حال بررسی هستند و شاید سالهای طولانی همچنان آثار باستانی دیگری کشف شود و حقایق روشن تر گردند.

  از نظر مسکونی سکونت در این منطقه تا دوره بالئولیتیک ها میرسد این سرزمینها خاکها و محل زندگی هیتیتها بود (هیتیت ها را با حاتتی ها و ترکهای قدیم ترکیه که بیست و جهار قرن قبل میلاد در آنادولو زندگی میکردند و زبان آنها ترکی قدیم رایج در قفقاز امروزی بوده اشتباه نگیرید(در بایین کمی توضیح می دهم) البته دلیل اینکه هیتیت ها را هم ترک میگویند نوشته های کلارک - کوندور - سایجه - هامل  - تایلور - لئنونمونت - بیتارد و...در این باره است) .

بعد از هیتیتها مسیحیان کل منطقه کابادوکیا را گرفتند (با گسترش مسیحیت از کلیسای غاری هاتای ترکیه و گسترش آن در منطقه خاورمیانه)  و کابادوکیا مهمترین مرکز مسیحیت دنیا در آن سالها بود و امروزه کلیساهای زیادی در منطقه است.

بعدها امبراطوریهای مختلف مانند امبراطوریهایی از کشور ما منطقه را تصرف کردند اما طولی نکشید از اسکندر مقدونی شکست خوردند اما اسکندر هم زیاد دوام نیاورد یعنی هیچ کدام از امبراطوریها سکونتی نداشتند و فقط با حمله به منطقه آن را غارت و به تصرف در می آوردند چون منطقه مهمی از نظر عبور بود و همان طور که میبینید امبراطوریها هیچ چیزی در منطقه از خود به بادگار نگذاشته اند!+ نوشته شده در  پنجشنبه ۴ اسفند۱۳۹۰ساعت   توسط علي  |