تـرکـیـه . .

توریستی/اقتصادی/فرهنگی

تصوير عيد نوروز تركيه

عيد نوروز تركيه

تصاوير بيشتر از عيد نوروز تركيه در ادامه مطلب....


برچسب‌ها: تصاویر جشن
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۹ اسفند۱۳۹۰ساعت   توسط علي  | 

Erdemir Demir.jpg

از دانشنامه آزاد ويكي پديا

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که روز به روز بر دامنه‌اش افزوده می‌شود. تولیدات فراوان کشاورزی ترکیه درسال ۲۰۰۵ رتبه هفتم جهان را بدست آورد و در سال ۲۰۰۶ برای ۱۱٫۲٪ از مردم ترکیه اشتغال ایجاد کرد. بخش خصوصی اقتصاد ترکیه نیز قوی و به سرعت در حال رشد است و نقش مهمی در بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات دارد. در سالهای اخیر اقتصاد ترکیه رشد خوبی داشته و رشد ۸٫۹٪ و۷٫۴٪ را در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ بدست آورده‌است.

اقتصاد کلان 

سازمان سیا ترکیه را در رده کشورهای توسعه یافته دسته بندی کرده‌است. اقتصاددانان و سیاست‌مداران اغلب ترکیه را بعنوان کشور تازه صنعتی شده طبقه بندی می‌کنند و آن را جزو ۲۰ کشور صنعتی جهان می‌دانند. بر اساس اعلام مجله فوربس از نظر تعداد میلیاردرها شهر استانبول در سال ۲۰۰۸ با ۳۵ نفر میلیاردر پس از مسکو(۷۴ میلیاردر), نیویورک (۷۱ میلیاردر), لندن(۳۶ میلیاردر) در رده چهارم جهان قرار دارد و از این لحاظ از شهرهایی مانند توکیوهنگ کنگلس آنجلس و دالاس پیش است.


بخش کشاورزی 

مغازه میوه و سبزی فروشی در آنتالیا ترکیه

بر اساس آمار سال ۲۰۰۵ ترکیه در تولید محصولات کشاورزی در رده هفتم جهان قراردارد. ترکیه در تولید فندقانجیرزردآلوگیلاس، به و انار در جهان اول، در تولید هندوانه، خیار ونخود، دوم، در تولید سیب زمینی، بادمجان، فلفل سبز، پسته و عدس، سوم، در تولید پیاز وزیتون، چهارم، در تولید چغندر قند، پنجم، در تولید تنباکو، سیب و چای رتبه ششم جهان، در تولید جو و کتان رتبه هفتم، درتولید بادام رتبه هشتم، در تولید گندم، چاودار و گریپ فروت رتبه دهم جهان و در تولید لیمو یازدهمین کشور جهان است. ترکیه از سال ۱۹۸۰ میلادی در تولید محصولات اساسی کشاورزی به خودکفایی رسیده و پس از آن سال نیز به رشد خود ادامه داده‌است.

صنایع 

Etox Zafer: اتومبیل اسپورت ساخت ترکیه
اتوبوس تمسا در شهر مانهایم آلمان: ساخت ترکیه
تلوزیون آرچلیک:ساخت ترکیه

ترکیه در سال ۲۰۰۵ یکی از ۲۰ کشور برتر جهان از لحاظ تولیدات صنعتی جای گرفت و سهم بخش صنعت در اشتغال ۱۹٪، درتولید ملی ۲۹٪ و در صادرات ۹۴٪ را به خود اختصاص داد. بزرگترین صنعت ترکیه نساجی است که ۱۶٫۳٪ کل صنایع ترکیه را شامل می‌شود. پس از نساجی پالایش نفت (۱۴٫۵٪)، صنایع غذایی (۱۰٫۶٪)، صنایع شیمیایی (۱۰٫۳٪), صنایع فولاد و ذوب آهن (۸٫۹٪)، خودروسازی (۶٫۳٪) و ماشین سازی (۵٫۸٪) بیشترین سهم در صنعت ترکیه را دارند. از لحاظ صادرات صنایع نساجی با۱۹٪، صنایع خودروسازی با ۱۸٪، صنایع فولاد و ذوب آهن با ۱۳٪، لوازم خانگی با ۱۰٪، صنایع شیمیایی و داروسازی با ۹٪ و ماشین سازی با ۷٪، عمده صادرات صنعتی ترکیه را تشکیل می‌دهند. صنعت نساجی ترکیه در سال ۲۰۰۶ با صادراتی به ارزش ۱۳/۹۸ میلیارد دلار که بخش اعظم آن (۷۶٪) به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر شده بیشترین درآمد صادراتی را برای ترکیه داشته‌است.
صنایع الکترونیکی وستل ترکیه بزرگترین تولید کننده تلویزیون در اروپاست و یک چهارم تلویزیونهای خریداری شده توسط مشتریان اروپایی توسط وستل تولید می‌شوند. مجموع تولید تلویزیون شرکت وستل و بکو بیشتر از نصف تولید تلویزیون اروپاست. شرکت ترکیه‌ای پروفیلو-تلار (Profilo-Telar) نیز سومین تولید کننده تلویزیون در اروپاست.سهم ترکیه در فروش محصول تلویزیون در اروپا از ۵٪ در سال ۱۹۹۵ به ۴۵٪ در سال ۲۰۰۵ رسیده‌است. در همین مدت سهم ترکیه از بازار دستگاههای دیجیتالی در اروپا از ۳٪ به ۱۵٪ رسیده و لوازم خانگی تولید ترکیه ۱۸٪ بازارهای اروپا را به تسخیر درآورده‌است.
صنایع اتومبیل سازی ترکیه در سال ۲۰۰۶ با تولید ۱۰۲۴۹۸۷ دستگاه خودرو، پس از آلمان، فرانسه، اسپانیا، انگلیس و ایتالیا در رده ششم اروپا جای گرفت.در همین سال رتبه ترکیه در خودرو سازی جهان هفدهم جای گرفت وصادرات خودرو و قطعات یدکی خودرو را به ۱۴ میلیارد دلار رساند.

پیمانکاری و ساخت و ساز 

بخش پیمانکاری و ساخت و ساز ترکیه یکی از فعالترین و پویاترین پیمانکاران جهان است. در سال ۲۰۰۷ بیست و دو شرکت پیمانکاری و ساختمان سازی از ترکیه در فهرست بهترینهای مهندسی عمران جهان جای گرفت که از این لحاظ پس از ایالات متحده آمریکا و چین رتبه سوم جهان را داراست.

ارتباطات 

پس از سال ۲۰۰۴ ارتباطات در ترکیه گسترش زیادی یافته و با آزادی عملی که بدست آورده و از کشورهای موفق در این زمینه می‌باشد. ترکیه از ماه اوت سال ۲۰۰۸ از اینترنت VDSL با سرعت ۳۲ مگابیت/ثانیه بهره می‌برد. در اروپا سیستم VDSL تنها در آلمان، فرانسه و ترکیه راه‌اندازی شده‌ است.بر اساس آمار ماه اوت ۲۰۰۵، بیش از ۱۹ میلیون خط تلفن ثابت، ۳۶ میلیون خط تلفن همراه و ۱۲ میلیون کاربر اینترنت در ترکیه از خدمات ارتباطی استفاده می‌کرده‌اند. در سال ۱۹۹۹ مجموعا ۳۸۲٬۳۹۷ کیلومتر جاده، ۸٬۶۸۲ کیلومتر راه آهن (۲٬۱۳۳ کیلومتر برقی)، ۱۱۸ فرودگاه (۶ فرودگاه بین‌المللی)، ۱٬۲۰۰ کیلومتر راه آبی در ترکیه کار حمل و نقل را بر عهده داشتند.

گردشگری 

گردشگری یکی از فعالترین بخشهای اقتصاد ترکیه‌است که به سرعت رشد می‌کند.بر اساس آمار موسسه TUI آلمان از ۱۰۰ هتل برتر جهان ۱۱ هتل در ترکیه قرار دارند. در سال ۲۰۰۷ تعداد ۲۷٬۲۱۴٬۹۸۸ نفر توریست از ترکیه بازدید کرده‌اند که درآمدی بالغ بر 18.5میلیارد دلار برای ترکیه ایجاد کرده‌اند. شهرهای آنتالیا درسواحل ترکیه و موغلا بیشترین توریست را به خود جذب کرده‌اند.سواحل ترکیه ار لحاظ جذب جهانگرد همانند سواحل اسپانیا و ایتالیا از جذاب‌ترین سواحل اروپا هستند. شهر استانبول نیز به دلیل آثار باستانی همه ساله پذیرای تعداد زیادی از جهانگردان است.

خدمات بانکی و مالی

بانک مرکزی ترکیه (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) در سال ۱۹۳۰ تشکیل شد و شعباتی در نیویورک، لندن، فرانکفورت و زوریخ دارد.در سال ۱۹۹۸ ۷۲ بانک در ترکیه فعالیت می‌کردند. بورس اوراق بهادار استانبول در سال ۱۹۸۵ و بورس طلای استانبول در سال ۱۹۹۵ فعالیت خود را آغاز کردند البته سابقه فعالیت بورس در ترکیه به سال ۱۸۶۶ میلادی باز می‌گردد. در آن سال بورس معاملات دارالسعادت توسط عثمانی‌ها تشکیل گردید.

منطقه تجاری ماسلاک استانبول

jv;di 


برچسب‌ها: اقتصاد تركيه
+ نوشته شده در  جمعه ۲۶ اسفند۱۳۹۰ساعت   توسط علي  | 

عکس ترکیه

به ادامه مطلب بروید.........
برچسب‌ها: عکسهایی از ترکیه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳ اسفند۱۳۹۰ساعت   توسط علي  | 

 

سایت رسمی هتل مردان:http://www.mardanpalace.com

هتل معروف، فوق مدرن و پنج ستاره "مردان" در ۲۳ می ۲۰۰۹ در ساحل کندو (Kundu) در آنتالیای ترکیه افتتاح شد (مردان نام ترکی است و ربطی به جنس مذکر ندارد! توضیح مدیر سایت). در مراسم آغاز به کار و افتتاح این هتل معروفترین چهره های هنر معاصر دنیا از جمله ستارگان سینما و موسیقی حضور داشتند. ارطغرل گؤنای وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه و نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان در مراسم افتتاح این هتل بی مانند حضور یافتند. همچنین شارون استون، ریچارد گر، ماریا کری، مونیکا بلوچی، پاریس هیلتون، سیل هنری و تام جونز از جمله بازیگران، خوانندگان و مدلهای معروف دنیا هستند در مراسم افتتاح هتل فوق مدرن مردان (Mardan Hotel) شرکت کردند. این هتل که از مدرنترین هتل های موجود در دنیا می باشد با هزینه ای بالغ بر 1.4 میلیارد دلار احداث شده است. هتل فوق مدرن مردان در محوطه ای به مساحت ۱۸۰ هزار متر مربع ساخته شده است. بنای هتل از استانبول الهام گرفته شده است. در هتل مردان یک استخر عظیم ۱٦ هزار متر مربعی موجود است. این هتل دارای ۲۷۱ اتاق استاندارد، ٦۲ اتاق بسیار بزرگ، 16 سوئیت سلطنتی با الهام گیری از کاخ دلماباغچه، ۳۸ حمام ترکی، ٤۱ اتاق دوبلکس، ۸۲ جونیور سوئیت، ٤ آپارتمان شاهنشاهی، دو سوئیت 600 مترمربعی با حوضهای ویژه، ٤٤ سوئیت دارای باغچه، 16 رستوران و ۳۲ بار می باشد. استخر هتل با الهام گیری از تنگه استانبول ساخته شده است و بنا نیز دارای نماهایی از قصر دلما باغچه می باشد. هتل مردان همانند استانبول دارای دو قطعه می باشد که یک حوض وسیع بین آنها قرار دارد. در یک طرف حوض، بناها با الهام از مناطق اورتاکؤی و آرناووت کوی در بخش اروپایی استانبول و در طرف دیگر نیز بناها با الهام از معماری کلاسیک ترکی در بخش آسیایی، ساخته شده اند. در فاصله بین دو طرف نیز رفت و آمد با قایقهای سلطنتی صورت می پذیرد. هتل مردان با سرمایه گذاری تلمان اسماعیل اف، شهروند آذربایجانی الأصل روسیه ساخته شده است. ترکیه یکی از جذابترین کشورهای دنیا برای گردشگری است و مسئولان کشور نیز زمینه های سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه های توریستی را فراهم کرده و امنیت سرمایه آنها را تضمین می کنند. ترکیه در سال گذشته پذیرای 26 میلیون توریست خارجی بوده است . 
+ نوشته شده در  جمعه ۱۲ اسفند۱۳۹۰ساعت   توسط علي  | 

اوزاک یول

 
مراسم رقص سماع در روز تولد مولانا در قونیه

یک دختر جوان ترک در یک تجمع

نمایی از داخل مزار مولانا در قونیه با خطوطی آشنامراسم دعای باران در سال 2007(یکی از کم باران ترین سالهای تاریخ ترکیه) در این مراسم دستها رو به پائین قرار می گیرد


ارتش ترکیه در مرزهای عراق


مراسم روز تولد مولانا با شکوه هرچه تمام در قونیه


نماز عید فطر در ترکیه


دختران محجبه در تظاهرات


برداشت انگور در تکیرداغ - مرز ترکیه و یونان
زن چوپان در استان شیرناک - مرز عراق

مراسم شب تولد مولانا در قونیه


مسابقه هواپیماهای یک نفره در بین آسیا و اروپا - استانبول
رقص سماع در افتتاحیه جشنواره فیلم پرتقال طلایی آنتالیا
پل ولفوویتز رئیس بانک جهانی برای ورود به مسجد جامع سلیمیه در ترکیه مجبور شد کفشهایش را دربیاورد و !


بانکداری الکترونیک در ترکیه!-یک فروشگاه کوچک

 

وان - باش کاله
رجب طیب اردوغان-نخست وزیر ترکیه - در یک مدرسه ترک در ریاض عربستان با بچه ها بازی می کند!


نه، این یکی دعوا نیست، مراسم روز تولد یکی از بازیکنان سوپرلیگ ترکیه (موسی آیدین - سیواس اسپور) است به شیوه برزیلی!

جشن عید قربان در ترکیه

امروز(پنج شنبه) به عنوان روز اول عید قربان در ترکیه جشن گرفته شد.
عید قربان اصلی ترین عید در ترکیه است. ترک ها به عید قربان، قربان بایرامی می گویند. در این روز صبح زود در تمام شهرها و روستاها نماز دو رکعتی عید را می خوانند. اکثریت مردم ترکیه مسلمان اهل سنت حنفی(به علاوه شافعی) هستند. بعد از عید هرکسی به دنبال قربانی کردن گاو و گوسفند است. و بعد از آن دید و بازدیدها شروع می شود. فرهنگ عید در ترکیه همانند فرهنگ عید در ایران است. رفتن به مزار پدر و مادر، آشنایان و شهیدان از نقاط تشابه عید ما و عید آنهاست. در کنار آن می توان از دید و بازدیدها از بزرگتران خانواده نام برد که جای ویژه ای در فرهنگ ترک ها دارد.
کوچکترها به دیدار بزرگترها می روند و دستان آنها را می بوسند، به پیشانی می گذارند و عیدی می گیرند. بعد از آن بزرگترها به دیدار کوچکترها می روند. امسال عید فطر سه روز تعطیل رسمی است و پارسال نیز با توجه به تداخل با سال نو میلادی در این عید محل کار، مدارس و غیره نه روز تمام تعطیل بود. تعطیلی عید در ترکیه برخلاف ایران به معنای تعطیلی اقتصاد نیست.
عکس های جالبی از عید قربان در ترکیه به نقل از روزنامه حریت و کانال خبر 7 را برایتان می آورم:

 

+ نوشته شده در  جمعه ۱۲ اسفند۱۳۹۰ساعت   توسط علي  | 

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. استانبول به عنوان سومین مرکز بزرگ توریسم جهان محسوب می‌گردد. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۱۲ اسفند۱۳۹۰ساعت   توسط علي  | 

نكاتي كه براي سفر به تركيه بايد به آن توجه نمود

در ترکیه مشکل زبان زیاد نخواهید داشت چون اولا در عید ایرانی های زیادی به ترکیه سفر میکنند و بعضی موقع ها احساس میکنی در تهران هستی!! در ضمن خیلی از توریستهایی که از کره ژاپن آلمان یا فرانسه به ترکیه میان هم یا انگلیسی حرف میزنن یا با پانتومیم و ... منظورشون رو می رسونن! بالاخره کارت راه میوفته.
بهتره با تورهای معتبر و خوش نام سفر کنید.اگه با شخصی که قبلا سفر کرده یا آذری زبان هست سفر کنید خیلی راحت تر میتونید ارتباط برقرار کنید. اگه اسم مراکز خریدش رو بلد باشید و بدونید که به کدوم مرکز میخواهید برید بهتره.

میتونید قبل و بعد از سفر نقشه ها رو بررسی کنید(برای من که خیلی مفید بودن):
http://ardabilli.blogfa.com/post-90.aspx
امنیت در ترکیه خیلی خوبه. فقط یادتون باشه در همه جاي دنيـا توريـستها براي دزدان لقمه چربي هستند.
توصیه من به شما اینه که قبل از سفر خاطرات کسانی که به ترکیه رفته اند و تجربه شون رو در سایت و وبلاگهاشون گذاشتند استفاده کنید. با جستجوی ساده در گوگل میتونید خیلی نمونه های زیادی پیدا کنید.

خيلي از كساني که حتي به ترکيه هم سفر نکرده اند مدعي هستند که امنيت در ترکيه پايين است. ذکر چند نکته قابل ذکر ميـباشد :  

  1. در همه جاي دنيـا توريـستها براي دزدان لقمه چربي هستند و بيـشتر از مردم عادي دچار ايـن افراد ميشوند. به خصوص مسافرين اي‍راني که فاقد کارت اعتباري بين المللي بوده و مجبورند هميشه پول نقد در نزد خود نگه دارند.

  2. اغلب ايرانياني که به ترکيه سفر ميکنند در اکثر اوقات با هموطنان خود سروکار دارند چه در هتل و چه در تورها و يا آژانسها و يا ساير همسفران. متأسفانه برخي از هموطنانمان هم از عدم آشنايي مسافرين سوء استفاده ميکنند که جاي تأسف دارد. 

  3. اغلب مسافرين ايراني با شرايط کشور ميزبان آشنايي ندارند و اين امر موجب مي شود که قضاوت نادرستي بکنند. براي نمونه کرايه تاکسي در ترکيه بسيار بالا مي باشد و نيز هر محلي قيمت خاص خودش را دارد، همچنين محلهاي تفريحي معمولاً چندين برابر مغازه ها، کالاها را به فروش ميرسانند که کاملاً منطقي است زيرا هزينه هاي آنها بيش از مغازه ها ميباشد و بسته به درجه لوکس بودن محل و يا معروفيت آن قيمتها تغيير ميکند. خيلي از مکانها موجود است که اغلب مردم ترکيه نيز قادر به رفتن به چنين جاهايي نيستند. در ترکيه پرسيدن قيمت امري عادي است و توصيه مي شود که قبل از هر اقدامي اطلاعات کافي از محل مورد نظر را از قبل تهيه فرمايند. 

  4. به لحاظ عدم آشنايي بعضی از ايرانيان با زبان و عادات مردم ترکيه ممکن است برخي از سوء استفاده کنندگان بخواهند از اين امر استفاده کنند که توصيه ميشود با افرادي که به محيط آشنايي دارند همراهي کنند. 

  5. به ياد داشته باشيد که هميشه پليس حامي شماست و با مراجعه به پليس مي توانيد حقوق خود را مطالبه کنيد.

  6. بر خلاف تبليغات و شايعات به کرات شاهد بوده ام در ساعت 2 نصف شب خانم تنهايي در کوچه و خيابانهاي شهر به راحتي قدم ميزند و کسي هم مزاحم آن نميشود. اگر شما کاري با کسي نداشته باشيد کسي کاري با شما ندارد. به مکانهايي که تشريف مي بريد دقت کنيد زيرا بعضي جاها به لحاظ قيمتي بسيار بالا مي باشند و ممکن است شما هزينه هاي آنها را قبول نکنيد. کلاً هر جايي قيمت خاص خود را دارد و مراکز تفريحي هر کدام مشتريان خاص خود را دارند.

استفاده از سرويسهاي بهداشتي :

خيلي از افرادي که به ترکيه سفر نموده اند از اينکه براي توالت مجبور شده اند پول زيادي بپردازند ناراضي هستند. شايد خود شما هم از اين مسئله تعجب کرده ايد. سرويسهاي بهداشتي در ترکيه پولي بوده و صاحبان آنها مکلف به پرداخت ماليات درآمد خود ميباشند. هزينه توالتهاي عمومي حداکثر 50 کروش يا نيم لير ترک است که معادل حدود 350 تومان ميباشد که براي شهروندان ترکيه در مقابل درآمدهايشان مبلغ بسيار ناچيزي مي باشد. در مقابل از خصوصيات ويژه اي برخوردار ميباشند که در زير آمده است :

الف- تميز بودن

ب- به ندرت صف توالت در ايستگاههاي اتوبوس مشاهده مي شود. در صورتي که ازدحام باشد به صرف صاحبان آن مي باشد که تعداد آنها را افزايش دهند.

ج- وسايل تميز کننده هميشه موجود مي باشد. براي نمونه هميشه صابون مايع در آنها موجود مي باشد.

د- به هنگام خروج از مايع خوشبو و ضد عفوني کننده  مي توانيد استفاده کنيد.

ه- افرادي در آنجا مستقر ميباشند که سريعاً نسبت به تميز کردن اقدام مينمايند.

توضيحات ديگر :

* واحد پول ملي ترکيه ليره است. نرخ خريد و فروش براي پولهاي رايج بين المللي (دلار، يورو و . . .) روزانه منتشر ميشود 

از آنجائيکه نرخ ارز در طول يک هفته تغيير زيادي نميکند ميتوانيد مبلغ مورد نياز خود را براي يک هفته از صرافي ها يا از بانک ها تهيه نمائيد.( البته الان اینطور نیست پس هرچه سریعتر دلارهاتونو آماده کنید تا گرونتر نشده!) در هنگام تبديل پول خود از ارزهاي خارجي به لير ترک حتما رسيد دريافت نمائيد. 

* يکي از لذت هاي سفر به ترکيه خريد است. در فروشگاههاي بزرگ ميتوان لباسهاي زنانه و مردانه، کت هاي چرم و جير اعلي با قيمت مناسب پيدا کرد. ترکيه سهم به سزائي در بازار چرم و لباس اروپا به علت کيفيت بالا و قيمت مناسب محصولات خود دارد.

* تاکسي ها در ترکيه با رنگ زرد مشخص شده اند. هر مسافر طبق مسافتي که طي کرده و تاکسيمتر مشخص ميکند پول مي پردازد که نرخ قيمت آن در شب از روز گرانتر است. دولموش ( همون ون خودمون) سرويس ويژه اي است که مسيرهاي خاصي را طي ميکند و کرايه آن ثابت و توسط شهرداري تعيين شده است. دولموش ها در آنتاليا معمولا تا ساعت يازده شب کار ميکنند. جهت سفر در طي روز به مرکز شهر دولموش وسيله مناسب و مقرون به صرفه تري است. 

* ساعت رسمي ترکيه نسبت به ايران يک ساعت و نيم عقب است.

* در طول اقامت در ترکيه از خوردن آب لوله کشي خودداري نمائيد.

* تلفنهاي ضروري : 

- پليس امداد : 155    - آمبولانس : 112    - آتش نشاني : 110

- در صورتيکه در خارج از شهر هستيد به جاي پليس با ژاندارمري تماس بگيريد. ژاندارمري : 156

ادارات پست و تلگراف و تلفن با رنگ زرد مشخص شده اند. علامت اختصاري مراکز پست و تلفن PTT  از مراکز نامبرده مي توانيد کارت تلفن جهت مکالمه تهيه نمائيد. کد ايران 0098 مي باشد. در ادامه کد شهر مورد نظر را وارد مي کنيد بطور مثال براي تماس با تهران کد 009821 را وارد مي کنيد.

* اگر در فصل تابستان به آنتاليا سفر مي کنيد، براي حفاظت از پوست خود به هنگام شنا حتما از کرم هاي ضد آفتاب استفاده کنيد. 

* توصيه مي شود در صورتيکه بدون راهنما و جدا از گروه در شهر گردش ميکنيد تنها به مقدار مورد نياز با خود پول حمل نماييد. 

* داشتن يك كوله پشتي به جاي ساك دستي تأثير بسزائي در راحتي شما دارد.  

سفر خوشی براتون آرزو می کنم

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۱ اسفند۱۳۹۰ساعت   توسط علي  | 

چگونه می‌توان ضمن احترام گذاشتن به قوانین اسلامی سراغ آخرین‌های دنیای مد رفت؟ از ژوئن سال 2011 سردبیران مجله ترکیه‌ای «عالی» توانسته‌اند این کار را در محصول‌شان که ویژه مسلمانان ترکیه‌ای است، ارایه دهند. اسرا سزیس، سردبیر این مجله می‌گوید: «اینکه شما در کنار احترام گذاشتن به ارزش‌های اسلامی بتوانید طبق مد لباس پوشید کار کاملا ممکنی است.»

برای خواندن ادامه مطلب و دیدن عکس های بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.


برچسب‌ها: حجاب ترکیه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۹ اسفند۱۳۹۰ساعت   توسط علي  | 

منبع: وبلاگ دوست خوبم مراد و ائلشن

امروزه کاپادوکیا :

 کاپادوکیا

کاپادوکیا یک منطقه واقعا زیباست که از سال 1985 جزء آثار میراث فرهنگی دنیاست (البته این موسسه کریترهای خاص خود را دارد وگرنه صدها اثر تاریخی مهم اروبا مانند یکی از عجایب هفتگانه افس ازمیر  که سالانه 3 میلیون توریست می گیرد و خانه حضرت مریم و محل حاجی شدن مسیحیان است هنوز جزء آثار میراث دنیا نیست!! البته وزیر ترکیه گفته بزودی با تغییراتی در اطراف منطقه شهر آنتیک افس برگترین شهر آنتیک دنیا و صاحب بزرگترین کتابخانه دنیا وارد لیست خواهد شد)

منطقه کاپادوکیا برخلاف تصور برخی افراد یک روستا یا وادی کوچک نیست بلکه کاپادوکیا علاوه بر مناظر طبیعی تشکیل شده در وسعت بین 3 استان دارای  شهرهای زیرزمینی و داخل سنگی فراوانی است . امروزه ده ها شهر زیزمینی در حال رستوراسیون و بررسی از نظر ایمنی بوده و در سالهای آینده مناطق دیگری هم به روی مردم و توریست ها باز خواهد شد.

اما امروزه در این سرزمین وسیع بسیاری از آثار مهم که اجازه بازدید است در استانهای کوچک و 300 هزار نفری نئوشهیر و آق سارای واقع شده است. از چند سال بیش که دنیا بیشتر با کاپادوکیا آشنا شده تعداد توریست خارجی نیز صعود عجیبی دارد در سال 2011 نزدیک 2 میلیون توریست از این منطقه دیدن کردند. در راس کشورهای خارجی ژابنیها می آیند که در سال 2010 نیز مجمع وی.دابلیو.سی ژابن در نئوشهیر برگزار شد این موسسه به روابط توریستی ژابن با دیگر کشورها برداخته راحتی مسافران ژابنی را در کشورهای خارجی فراهم میکند . بعد ژابن به ترتیب فرانسویها روسها آلمانیها و کشورهای منطقه می آیند.  از مکانهای جذاب و دیدنی در نئوشهیر و آق سارای میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

موزه فضای باز گورمه  ٰ-  آوانوساورگوبآق وادیقلعه اوچ حصار  قلعه اورتا حصار - کلیسای النظرکلیسای آینالیگووئرجینلیک وادیسی (وادی گووئرجین ها) -  شهرهای زیرزمینی درین قویوشهر زیرزمینی قایماقلیشهر زیرزمینی اوءز قوناق - وادی و سرزمین ایهلارا  - روستای سئلئمهچاووشین  - وادی  گوللو دره  - منطقه باشاباغ  - وادی زئلوه ٰ کلیسای قارانلیق کلیسای آنابلیس در آقسارای  کلیسای سرخ   کلیسای ییلانلی   منطقه گوزل یورد آق سارای  و موزه های آرکئولوژی منطقه و...

خود از مکانهایی هستند که به تنهایی باید دیده شوند از طرفی معماری خانه های سنگی منطقه در قرن 18 و 19 منحصر به منطقه و تنها ملزمه سنگ بوده است. البته این موارد تنها نمونه هایی از ده ها سرزمین وادی و کلیسا و مساجد قدیمی بود وگرنه میتوان ده ها مثال دیگر نام برد که در تصاویر برخی دیگر از آثار قدیمی مختص کاپادوکیا را توضیح خواهم داد.

در ادامه مطب میتونید تصاویری از کاژادوکیا مشاهده کرده و همچنین مطالب "چگونگی تشکیل کابادوکیا از نظر ژئولوِیک" و "نام منطقه کابادوکیا " رو مشاهده کنید...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۴ اسفند۱۳۹۰ساعت   توسط علي  | 

در لحظه دقیق فتح قسطنطنیه

اکران «فتح 1453» بزرگترین محصول سینمایی ترکیه آغاز می‌شود

اکران فیلم «فتح 1453» بزرگترین محصول سینمایی ترکیه که به فتح قسطنطنیه می‌پردازد در لحظه دقیق فتح فتح استانبولقسطنطنیه، آغاز می‌شود.

فیلم سینمایی "فتح استانبول در ۱٤٥۳" رکورد می شکند.

این فیلم که موضوع آن فتح استانبول از سوی سلطان محمد فاتح در سال ۱٤٥۳ می باشد، طی مراسمی در شهر کلن آلمان معرفی شد. ترک های مقیم کشورهای اروپایی از شب معرفی این فیلم در آلمان استقبال گرمی به عمل آوردند.

کارگردان و بازیگران فیلم "فتح استانبول در ۱٤٥۳" که با بودجه ای به مبلغ هفده میلیون دلار گرانترین فیلم ساخت ترکیه در طول تاریخ سینمای کشور است، در این شب در سینمای "سیندوم کلن" همراه با سینمادوستان به تماشای فیلم پرداختند. اکیب این فیلم که با عبور از فرش قرمز وارد سینما شدند، از سوی حاضرین در سالن دقایقی طولانی تشویق شدند. فیلم "فتح استانبول در ۱٤٥۳" در چهار سالن مختلف سینما به طور همزمان پخش شد.

اکران بزرگترین فیلم تاریخ سینمای ترکیه با نام «فتح 1453» که داستان فتح قسطنطنیه به دست سلطان محمد فاتح، بزرگترین امپراطور عثمانی، بین سال‌های 1451 تا 1453 میلادی صورت گرفت را به تصویر کشیده آغاز می‌شود.

 این فیلم در روز پنجشنبه 16 فوریه(27 بهمن) و در راس ساعت 14:53 (به وقت محلی) که دقیقا لحظه فتح قسطنطنیه به دست سلطان محمد فاتح است، اکران می شود.

بنابر این گزارش، در این فیلم نقش سلطان محمد فاتح، «دفریم آوین» بازیگر ترک و همچنین نقش «اولوباطلی حسن»، نخستین سرباز که پرچم عثمانی را در قسطنطنیه برافراشت را «ابراهیم جلیک کول» بازی می‌کند.

همچنین در این فیلم از اساتید برجسته تارخ ترکیه از جمله پروفسور فریدون امجان، دکتر هولیا تزجان، دکتر گولگون کوراوغلو، و معمار و مورخ ایتالیایی ماسیمو فاریناللی استفاده شده است.

تولید این کار بزرگ سینمایی ترکیه، از سپتامبر 2009 به مدت دو سال به طول انجامید و در ژانویه 2012(ماه گذشته) به پایان رسید و 17 میلیون دلار هزینه دربرداشت.

این فیلم 160 دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی و کارگردانی «فاروق اکصوی» و «عایشه جرمان» ساخته شده است و قرار است علاوه بر ترکیه در انگلستان، هلند، نروژ، سوئیس، بلژیک، سوئد و قبرس به نمایش درآید.

از نظر دینی برای مسیحیان خیلی مهم و مقدس ومحترم و برای مسلمانان هم خیلی مهم تر  بود و از زمانی که پیامبر اسلام (ص) فرموده بود :

( لَتُفتحنَّ القسطنطنیهُ علی رجِلِ فلنعم الا میر امیرها ولنعم الجیش ذلک الجیش)

بدون شک قسطنطنیه فتح خواهد شد، چه نیکو امیری است آن امیر و چه نیکو سپاهی است آن سپاه.

صحنه هایی از فیلم «فتح 1453» (کلیک کنید) ۱۲ مگابایت

برای آشنایی بیشتر با سلطان محمد فاتح بر روی ادامه مطلب کلیک کنید...


برچسب‌ها: فتح استانبول در 1453
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳ اسفند۱۳۹۰ساعت   توسط علي  |